Eu nu am posibilitatea sa achit testul ADN

24 aprilie 2020 56

Buna ziua. Am 17 ani si am un copil de 6 luni, iar tatal lui nu doreste sa intretina copilul. Eu cu tatal copilului ne-am intalnit 1 an si 9 luni, eu am ramas insarcinata, iar tatal copilului ne-a parasit. Eu nu am posibilitatea sa achit testul ADN. Pot cere ca statul sau tatal copilului sa-l achite?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu puteți cere statului nici tatălui așa ceva.
Plus la toate chiar daca achitați testul, urmează să aduceți pe pretinsul tată sa efectueze acel test, daca el refuză, aici e cea mai mare problemă, greu de obligat.
Cheltuielile le suportă persoana care invoca un drept, iar după cîștig de cauză, soțul poate... mai detaliat fi impus să suporte cheltuielile in cazul examinării cauzei prin instanță.

24 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie sa va adresati in instanta de judecata cu o cerere de constatare a paternitatii, in conformitate cu art. 48 din Codul Familiei, care prevede:
Dacă copilul este născut din părinţi necăsătoriţi între ei şi în lipsa declaraţiei comune a părinţilor sau a tatălui copilului, paternitatea se... mai detaliat stabileşte de către instanţa judecătorească în baza declaraţiei unuia dintre părinţi, a tutorelui (curatorului) copilului sau a copilului însuşi la atingerea majoratului.
***
Deci, in cererea de chemare in judecata trebuie sa declarati ca persoana respectiva este tatal copilului.
Obligatia de a demonstra contrariul, va fi pusa pe seama persoanei respective, deci el va trebui sa aduca probe, inclusiv test ADN.
***
Conform art. 123 din Codul de procedura civila, Faptele invocate de una din parţi nu trebuie dovedite în măsura în care cealaltă parte nu le-a negat.
Conform art. 118 din Codul de procedura civila, Partea care nu a exercitat pe deplin obligaţia de a dovedi anumite fapte este în drept să înainteze instanţei judecătoreşti un demers prin care solicită audierea părţii adverse în privinţa acestor fapte dacă solicitarea nu se referă la circumstanţele pe care instanţa le consideră dovedite.

24 aprilie 2020