Eu pot sa iau copilul cu mine ca sunt tatăl lui?

12 iulie 2017 100

Am trăit in concubinaj, ea a luat copilul cu dînsa si nu îmi da voie să-l vad sau măcar să-l aud!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna seara,

Părinţii au drepturi şi obligaţii egale faţă de copii, indiferent de faptul dacă copiii sînt născuţi în căsătorie sau în afara ei, dacă locuiesc împreună cu părinţii sau separat, fapt reglementat de Codul Familiei.

Astfel, în cazul cînd părinţii locuiesc separat, domiciliul copilului care nu a atins vîrsta de 14... mai detaliat ani se determină prin acordul părinţilor.
În cazul dvs dacă un atare acord lipseşte, domiciliul minorului se stabileşte de către instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de interesele şi părerea copilului (dacă acesta a atins vîrsta de 10 ani). În acest caz, instanţa judecătorească va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vîrsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.) . Această reglementare fiind prevăzută de art. 63 Codul Familiei. ( http://lex.justice.md/md/286119/ )

12 iulie 2017
  • Jurisconsult

D-voastra ati fost inscris ca tata in certificatul de nastere a copilului?

13 iulie 2017