Eu vreau sa divortez si as dori sa stiu daca sunt sanse sa ramana copilul cu mine

22 august 2020 140

Eu sunt moldoveanca si sunt casatorita de un an cu un cetatean roman, avem impreuna un copil de 9 luni. Eu vreau sa divortez si as dori sa stiu daca sunt sanse sa ramana copilul cu mine. Eu nu am cetatenie romana, dar ne-am casatorit in Romania si feciorul s-a nascut in Romania?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Salut Cris!
Nu contează faptul că dumneavoastră nu sunteți cetățean român. Important când ve-ți depune cerere de divorț, să solicitați și stabilirea domiciliului a copilului minor. Autoritatea tutelară v-a evalua condițiile dumneavoastră de trai, care trebuie să fie favorabile pentru creșterea și educarea copilului minor. Din practica judiciară instanțele hotărăsc... mai detaliat ca copilul minor de așa vârstă fragedă să rămână în grija mamei, or copilul necesită o îngrijire mai specială la așa vârstă. Cu alte cuvinte aveți toate șansele ca copilul să rămână cu dumneavostră. Nu uitați și de faptul că puteți solicita și o pensie de întreținere de la tatăl copilului. Însă, noi vă îndemnăm să păstrați familia dacă este posibil, dar decizia vă aparține! Pentru careva consultații ne puteți contacta! Toate cele bune!

22 august 2020