Evitarea insolvabilitatii

5 aprilie 2019 40

Cum poate achita debitorul creanțele către creditor, dacă conturile sunt blocate și executorul judecătoresc invocă faptul că creditorul a retras actele și intenționează să inițieze procedura de insolvabilitate? Cum poate debitorul evita insolvabilitatea, dacă intenționează la moment achitarea creanțelor ? Mersi.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Ion,

Să intenționezi sa o faci și sa o faci la propriu sunt 2 lucruri, motiv din care creditorii uneori prefera să se adreseze instanței de insolvabilitate.
Soluția ar fi ca o terță persană, fie chiar și administratorul sau asociații ca persoane fizice sa stingă datoria societății față de creditor.
Tot de... mai detaliat ce este necesitate sunt banii ca să stingă datoria și sa acopere toate cheltuielile procedurii de executare.
De asemenea, exista posibilitatea încheierii unei tranzacții inclusiv în instanța de insolvabilitate, însă, la acea etapa lucrurile se complica esențial.

5 aprilie 2019