Examen auto categoria B

12 martie 2023 31

Salutare! Am viză de reședință în Hâncești, dar vreau să merg la școala auto în Chișinău. Pot să fac studiile în Chișinău, dar să susțin examenul pentru permis (categoria B) în Hâncesti?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Vadim.
Pe pagina web
https://servicii.staging.egov.md/ro/event/C12#section-3 este indicat că Puteți obține permisul de conducere în baza unui examen care se realizează de către secția de calificare a conducătorilor auto (în cadrul ASP) în raza căreia își are sediul școala pe care ați absolvit-o.

13 martie 2023