Excluderea din lista de fondatori

12 martie 2018 77

Buna ziua! Cum pot sa ma exclud ca fondator al unui SRL cu 50%? La moment, nu pot gasi administratorul, tot el fiind si detinator al restului de 50%.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

1. Să vindeţi cuiva partea socială ce vă aparţine.
2. Să cereţi convocarea adunări generale şi, dacă după 3 luni nu se convoacă, să mergeţi pe următorul text de lege:
****
Legea SRL
Articolul 59. Adunarea generală repetată a asociaţilor
(1) Dacă adunarea generală a asociaţilor nu a fost deliberativă sau nu a hotărît... mai detaliat asupra tuturor chestiunilor incluse în ordinea de zi, adunarea se va întruni, după o nouă convocare, în termen de cel mult 15 zile. Ordinea de zi a adunării generale repetate a asociaţilor include chestiunile asupra cărora nu s-au adoptat hotărîri.
(2) Adunarea generală repetată a asociaţilor adoptă hotărîri cu majoritatea simplă a voturilor tuturor asociaţilor societăţii, cu excepţia hotărîrilor de aprobare a dărilor de seamă şi a rapoartelor administratorului şi ale cenzorului şi hotărîrilor în probleme de procedură, care se adoptă cu majoritatea voturilor reprezentate la adunare.
(3) În cazul în care asociaţii nu pot adopta o anumită hotărîre în decurs de 3 luni consecutive, în urma cărui fapt societatea suportă prejudicii, fiecare asociat este în drept să ceară:
a) răscumpărarea, la preţ de piaţă, a părţii sociale pe care o deţine; sau
b) separarea acestuia din societate cu un volum de active proporţional părţii sociale pe care o deţine; sau
c) dizolvarea şi lichidarea societăţii cu partajarea patrimoniului.

13 martie 2018