Executare in urma neachitarii unui credit

25 mai 2018 51

Dacă instanța de judecată te obliga să achiți datoria față de compania de creditare, cât timp are executorul dreptul să execute hotărârea? În caz că nu am nimic pe numele meu - nu am bunuri mobile, imobile, aur, tehnică etc. și nici nu lucrez! Nu am conturi bancare etc.! Care e perioada de timp în care executorul va încerca să recupereze datoriile? Există perioadă de prescriptie? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Există termen de prescripție pentru a pune în executare titlul executoriu în vederea executării forțate - 3ani.
Dacă titlul a fost pus în executare la timp poate fi în procedura de executare toată viața debitorului, precum și după moartea acestuia dacă se constată că a lăsat ceva moștenire.
Succesorii răspund în limită... mai detaliat activelor moștenite, chiar dacă pasivul poate fi mai mare.

27 mai 2018