Executare silită

13 martie 2021 36

Am de primit o datorie, executorul judecatoresc imi spune ca a dat in cautare unitatile de transport ale debitorului. Dar locul aflarii acestora este cunoscut, ele se afla la domiciliul debitorului. Din care cauza executorul nu ridica unitatile de transport de la domiciliul acestuia? Mă lumineaza cineva care este procedura de dare in cautare a unitatii de trasport? Ce sens are aceasta daca se cunoaște locul aflarii bunurilor ”cautate”? Sau este altceva la mijloc? Cum procedez in situatia descrisa? Sau cu datul in cautare vor doar sa câștige timp pentru a nu face executarea silită?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Nina, executorul face miș-mașuri cu debitorul. Ce-a mai bună soluție să depuneți o serere la executor și să strămutați cauza la alt executor sau să încecați să-i faceți o vizită executorului și să-i aducețu la cunoștință, că o să vă adresați la procuror cu o plîngere, de dorit... mai detaliat să o aveți pregătită deja, dacă vreți puteți intra pe viberul meu 068669950 și noi v-om scri plîngerea.

13 martie 2021