Executare silita

23 ianuarie 2021 25

Buna ziua. Un executor judecatoresc a aplicat sechestru pe conturile bancare. Am fost informata de acesta ca suma datorata nu poate fi divizata in rate, chiar daca unicul meu venit este salariu. Este corect sa fie sustrasa toata suma datorata din conul meu salarial? Care sunt taxele suplimentare achitate de catre mine executorului, pe langa datoria initiala?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
Suplimentar veți achita 10% pentru executor.

25 ianuarie 2021