Executarea amenzii penale

18 decembrie 2017 69

Buna! In baza unei hotarari judecatoresti pe articolul 264 cu indicele 1 a fost aplicata amenda. Aceasta amenda nu a fost achitata si acum a venit citatie de la executorul judecatoresc. Imi puteti spune care sunt consecintele in situatia in care nu va fi achitata amenda nici executorului.? Poate fi aplicat sechestru de catre executor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Mai întâi executorul va încerca să vă urmărească bunurile. Dacă, totuși, o să vă opuneți executării amenzii și achitării cheltuielilor de procedură, având intenția de a vă eschiva de la executarea pedepsei sub formă de amendă, riscați să vi se aplice o pedeapsă mai dură.
Potrivit art. 64 Cod Penal, în... mai detaliat cazul în care condamnatul persoană fizică nu achită amenda, instanța de judecată ar putea să-i înlocuiască amenda cu o altă pedeapsă (privațiuni de libertate sau munca neremunerată în folosul comunității).

20 decembrie 2017