Executarea hotărârii judecătorești după decesul creditorului

19 februarie 2018 81

Exista hotărârea judecății din 2011, suma a fost încasată parțial. Creditorul între timp a decedat, dar a lăsat un succesor. Succesorul trebuie sa fie recunoscut drept succesor de judecător sau e suficientă procura pe care o detine?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Succesorul urmează să accepte succesiunea în modul stabilit de lege, iar debitorul oricum urmează să achite suma care a rămas de achitat.

19 februarie 2018