Executarea pedepsei

3 octombrie 2022 114

Buna! Cinci ani in urma, o persoana a fost condamnata la 2 ani de inchisoare in temeiul art. 264 alin. 4 CP. In timpul urmaririi penale a fost retinut timp de 2 luni, dupa care a fost stat in arest la domiciliu. Sentinta a fost atacata la Curtea de Apel si la CSJ, dar a fost mentinuta. Permisul de conducere a fost retras pentru 5 ani. Intrebare: nu i-a venit nicio citatie pentru inceperea executarii pedepsei. Ce inseamna asta - a trecut termenul si s-a anulat pedeapsa? Poate acum sa mearga ca sa-si restabileasca permisul, daca nu a executat inca pedeapsa cu inchisoarea pentru ca nu a fost citat sa o faca? Multumesc anitcipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cu siguranța pedeapsa cu închisoarea i-a fost aplicată condiționat ci nu cu executare reală.

Poate începe pașii intru recuperarea dreptului de a conduce.

4 octombrie 2022