Executarea și afectarea bunurilor sotiei

27 iulie 2021 100

Buna. Sunt la a 2-a căsătorie. Actualul soț a primit un titlu executoriu in urma neachitării unui credit luat pe timpul primei sale căsătorii, este vorba de datorii de peste 100.000 lei. Soțul nu deține bunuri care pot fi urmărite, nu are bunuri, nici mobile nici imobile, nici măcar nu este angajat oficial undeva. Ma interesează dacă eu, ca soția lui, pot fi afectată de executarea silită în privința acelui credit. Eu am mașina, firma etc. (toate dobândite după căsătorie). Ma pot obliga pe mine să-i achit datoria? Fosta sa soție este fidejusor la acel credit. Cum urmează procedura de execuție? Cum va obține executorul suma indicata in titlul executoriu? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Nicole, DVS nu aveți nici-o treabă cu creditul soțului, executorul trebue să incaseze cum de la soț așa și de la ex. soția lui. Datoria nu poate fi răsfrîntă asupra bunurilor ce îți aparțin DVS și la activitatea DVS.

29 iulie 2021