Executarea silită

22 iulie 2020 160

Eu sunt fidejusor pentru un credit, debitorul principal este un prieten. Datoria către creditor și executorulul judecătoresc se ridică la 34.000 lei. Executorul a pus sechestru pe un teren de-al meu de 1 ha pe care este plantată o livadă de piersici și care este dat de mine în arendă pe 5 ani. Valoarea actuală a acestei livezi este de 100.000 lei. Are dreptul executorul judecătoresc să scoată acestă livadă la licitație? Debitorul mai are nevoie de o lună până va putea întoarce datoria.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu, atit timp cit livada nu va aparține.
Oricum, procedura de licitație este una anevoioasa, si nu se clarifica in 1 lună, urmează a fi efectuată o evaluare apoi publica anunț de licitație si multe multe.
La caz puteți depune o contestație formală, astfel soluția va dura inca citeva luni.

22 iulie 2020