Executarea silita

23 ianuarie 2020 190

Executorul ma ameninta cu dosar penal din cauza unei datorii la o companie de creditare, chiar daca ei au trimis la contabilitatea de la serviciu oscrisoare si imi retin 50 procente din salariu pentru a inchide datoria. Alte venituri sau bunuri imobile nu am. Au dreptul sa faca asa ceva?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Drepturile si obligatiile executorului judecatoresc sunt reglementate/stipulate de codul de executare. Citi art.22 si 23. Este stipulat ca in cazul cind a fost comisa infractiune, atunci e posibil sa va fie deschis dosar penal.

23 ianuarie 2020
  • Jurisconsult

Bună ziua Alexandru,

Pentru neachitarea datoriei nu puteți fi tras la răspundere penală.

23 ianuarie 2020