Executor judecatoresc

12 februarie 2021 46

Buna ziua. O cunostinta de-a mea a avut o datorie si acum dosarul in cauza a ajuns la executorul judecatoresc. Acesta a adaugat o suma mare pe langa datorie, spunand ca sunt fel de fel de penalitati. Cunostinta mea mea ar vrea sa achite integral suma pe care a datorat-o initial. Este posibil sa vorbeasca cu creditorul ca sa-i achite direct in contul acestuia. Care este proceduta? Multumesc.

Jurist comments 2

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Procedura de executare se află la stadiul executării silite. Nu cred că executorul o să dorească să restituie titlul fără achitarea cheltuielilor din Borderoul cheltuielilor de executare.

12 februarie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Maria, cunoștința DVS e în drept să ducă tratative cu creditorii sau creditorul, ultimul în baza Codului de executare e în drept să solicite amînarea executarea. Articolul 76. Amînarea executării
(1) Executorul judecătoresc poate amîna executarea la... mai detaliat cererea unei părţi sau din oficiu, ţinînd cont de interesele primordiale ale creditorului, cu înştiinţarea părţilor în modul stabilit de prezentul cod.
(2) Motivele care stau la baza suspendării executării prevăzute la art.78-79 din prezentul cod, precum şi alte motive de natură juridică, nu pot servi drept temei de amînare a executării.

12 februarie 2021