Executor judecatoresc

19 august 2019 71

Bună. Pe data de 19 august 2019 mi-a scris cineva de la biroul unui executor și mi s-a spus că am o datorie. I-am spus că nu mă aflu în Moldova și când voi reveni, voi trece pe la ei. Dar el mi-a prezentat o citație cu data de azi în care spune că sunt obligată să mă prezint în decurs de 5 zile, altfel risc să achit o amendă contravențională. Eu nu mă eschivez de la plată, dar nu sunt în țară. Ce aș putea face în acest caz, pentru că chiar nu mă pot prezenta?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
1) aflati numarul de fax sau e-mail si transmiteti azi un inscris semmat de Dvs prin care informati ca nu sunteti in tara si ju puteti sa va prezentati.
2) pentru neprezentare la executor - nu riscati nici un fel de amenda.
3) puteti sa aflati contul... mai detaliat bancar, si sa faceti plata prin virament bancar.

20 august 2019