Executor judecatoresc

24 iulie 2024 0

Bună ziua! Am primit indemnizația unică la naștere întru-un cont mai vechi, care era sechestrat de un executor judecatoresc din cauza unui credit nerambursat. Eu nici nu eram la curent ca indemnizația a întrat în acel cont. Executor mi-a expediat încheierea privind distribuirea mijloacelor bănești încasate din contul meu. Eu l-am informat imediat că sunt bani din indemnizație. Are dreptul executorul să încaseze acești bani? Se poate anula încheierea menționată, astfel încât să recuperez suma indemnizației? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Parajurist

Art. 110 alin. (1) lit. e) din Codul de executare interzice urmărirea în cadrul procedurii de executare a indemnizației unice acordate la naștere. Executorul judecătoresc nu a avut dreptul să încaseze acești bani.
În conformitate cu art. 66(2) din Codul de executare: „Încheierile executorilor pot contestate, în termen de 10 zile... mai detaliat de la data comunicării, în instanţa de judecată în a cărei rază teritorială biroul executorului judecătoresc îşi are sediul sau, în cazul municipiului Chişinău, în instanţa de judecată în a cărei circumscripţie camera teritorială a executorilor judecătoreşti a stabilit competenţa teritorială a executorului judecătoresc, dacă legea nu prevede altfel.” Întrucât acest termen deja a expirat, nu mai există posibilitatea de a anula încheierea executorului.

12 august 2024