Executor judecatoresc

12 martie 2020 62

Pe 07.11.2019 mi-a fost intocmit un proces-verbal cu amenda in marime de 750 lei. Timp de 72 ore eu am achitat 340 lei, ramaneau de achitat 35 lei ca sa fie 50%. Eu am uitat de acesti 35 lei. Acum mi-a venit scrisoare de la executorul judecătoresc ca trebuie sa achit diferenta pana la 750 lei plus cheltuielile de executare in suma de 310.05 lei. Nu mi-a venit nici o preîntâmpinare mai devreme ca mai am de achitat ceva. Poate sa ma ajute cineva sau sa-mi spună daca asta e procedura sau nu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Procesul verbal se retine la agentul constatator timp de 30 zile, daca amenda nu e achită, acest proces verbal se consider drept titlu executoriu, se expediază la executorul judecătoresc.
Pentru a putea opta pentru reducere, urmează să achitați 50% în termen, fără vreo diferență.

23 martie 2020