Executor judecătoresc

4 august 2020 217

Buna ziua. Am un credit luat de la o bancă și nu l-am achitat. Dosarul a ajuns la executorul judecătoresc. Eu primesc salariul pe cont de cardsi nu am acces la nicio altă sursă de venit. L-am rugat pe executorul judecătoresc sa-mi dezblocheze contul, dar nu vrea. Unde ma pot adresa, ca sa am si eu macar o sursa de venit (macar 50% din salariu), iar restul sa se duca in cont la el. E posibil asa ceva, sau până nu achit datoria cardul salarial va fi blocat? Ce se poate de întreprins? Mai am datorii, dar nu le pot achita din cauza ca e blocat cardul. Unde sa ma adresez? Va multumesc frumos.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Aliona,

Conform legii Executorul judecătoresc are dreptul să rețină maxim 20% din salariu sau alte venituri ale Dvs. În așa caz discutați cu Executor să deblocheze cardul și să expedieze angajatorului Dvs un ordin prin care în fiecare lună 20% din salariu să fie transferați pe contul executorului.

5 august 2020