Executor judecatoresc refuza sa ofere explicatii

6 mai 2021 43

Buna ziua. Unde trebuie sa ma adresez pentru a trage la raspundere un executor judecatoresc? Acesta refuza sa ofere explicatii referitoare la retragerea de pe contul meu a unei sume de bani.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Este o practica abuziva dea întâlnită în rândul executorilor.

Urmează sa va adresați cu cerere in scris cu solicitarea informației care va interesează ca ulterior sa aveți dovada ca vinde refuze informarea asupra procedurii de executare.

Plângerea urmează a fi pusă către UNEJ iar ca recomandare tangențiale puteți remite și... mai detaliat către MJ prin care sa solicitați atragerea la răspundere disciplinara.

Contactați un avocat sa va ajute cu întocmirea plingerii pentru a indica punctele legale care le ignora executorul si obligațiile acestuia.

6 mai 2021