Executorul a aplicat ilegal sechestru pe cardul social

25 decembrie 2023 4

Buna ziua. Executorul judecatoresc a aplicat sechestru pe cardul social, incalcand astfel prevederile art. 110 din Codul de Executare. Pe 11.12.2023 am mers sa-i duc certificatul si extrasul de la banca, dar executorul a refuzat sa le primeasca si le-a rupt, iar astazi a aplicat sechestru pe cardul social. Ce pot face pentru a ridica sechestrul si a-l trage la raspundere pe executor pentru actiunile lui abuzive?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

....poți să expediezi poștal cererea cu aviz de recepție dar dacă el este de rea-credință, poate inventa multe.......încearcă repetat să înregistrezi cererea sub ștampilă în biroul său și să înregistrezi audio-video această înregistrare........evident că ultima posibilitate este contestarea în instanța de judecată a acțiunilor executorului judecătoresc, cu solicitarea, inclusiv, a... mai detaliat obligării ridicării sechestrului/interdicției....art.161-164, Cod de executare.....în același timp, plângerea privind atragerea la răspundere disciplinară......puteți preventiv să-i comunicați că dacă nu încetează acțiunile sale ilegale vei solicita atragerea sa la răspundere disciplinară......

27 decembrie 2023