Executorul are dreptul sa extraga din indemnizatia pentru copil?

15 mai 2019 28

Buna. Mai multi ani in urma, cand inca nu eram casatorit, am avut un proces civil, dar nu am fost prezent niciodata la judecata. Acum, executorul judecatoresc a blocat contul pe care primim indemnizatia pentru copil! Are dreptul executorul sa puna interdictie pe acest cont?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Executorul nu e în drept să blocheze acest cont, deoarece, conform legii, beneficiar final al sumelor bănești din acel cont se consideră copilul și nu părinții.
Depuneți o cerere și informați executorul, dacă nu se aplanează, depuneți plîngere la Ministerul justiției cit și uniunea executorilor judecătorești.

15 mai 2019