Executorul cere sa sting o datorie in temeiul unui titlu executoriu din 2014

30 mai 2024 3

Buna ziua! In 2014 a fost emis un titlu executoriu pentru ca am fi avut datorii pentru apa. Pe atunci locuiam 4 persoane in acel apartament: eu, sotia si 2 fiice. Fiicele de aproximativ 10 ani s-au stabilit cu traiul in Rusia, sotia a decedat si am ramas eu singur. Sunt pensionar, bolnav (cu mobilitate mult redusa), primesc pensie 1.100 lei. Tot in aceasta perioada, afost efectuat un recalcul si s-a constatat ca nu noi sintem datori, ci APLP ne este dator noua. APLP tine banii nostri (23.000 de lei) cu titlu de avans. Recent executorul judecatoresc mi-a trimis prin posta o notificare precum ca in decurs de o luna se va prezenta la domiciliul meu pentru a urmari bunurile din apartament in contul datoriei mentionate (titlul executoresc din 2014). In apartamentul in care stau nu am bunuri de valoare, doar lucruri strict necesare care apartin surorii mele. Sora s-a mutat la mine dupa decesul sotiei (in 2019) pentru a avea grija de mine. Este si ea pensionara cu pensie mica. Are dreptul executorul judecatoresc dupa 10 ani de zile de la emiterea acelui titlu executoriu sa pretinda o datorie (care s-a constatat ca nu exista) sa urmareasca niste bunuri, care nici macar nu sunt ale mele? Cum sa procedez in situatia in care m-am pomenit?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Situatia dvs este compleza, nu este suficienta informația redata de dvs. Va recomand să cu toate actele ce șe dețineți să vă adresați unui avocat.

Dvs puteri beneficia de asitenta juridica garantata de stat gratis. Mai jos va las link-ul CNAJGS.
https://cnajgs.md/ro/bmn/page/contacte

3 iunie 2024