Executorul îmi cere să plătesc o sumă mai mare decât cea indicată în hotărârea judecătorească

26 iulie 2024 0

Bună ziua. Potrivit hotărârii judecătorești, suma datoriei plus cheltuielile judiciare constituie 38.000 lei. Executorul, însă, m-a informat că trebuie să plătesc 55.000 lei. Este executorul în drept să facă așa ceva sau datoria rămâne 38.000 lei?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Solicitaţi borderoul de cheltuieli de la executor pentru a înţelege din ce este formată suma de 55000

26 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna ziua Dumitru, executorul nu este în drept să majoreze suma de incasare, e ceva eșit din comun, necisită de văzut documentele pentru a da o apreciere justă. Sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru a discuta mai detailat .

26 iulie 2024
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua, de fapt Executorul Judecătoresc este în drept să încaseze pe lîngă suma indicată în hot.judecătorească si alte sume, catalogate drept: cheltuieli de executare compuse din taxe si speze, la fel și onorariul în cuantum de 10% din suma datorata.
Articolul 38. Onorariul executorului judecătoresc
(1) Onorariul executorului judecătoresc este... mai detaliat încasat de la debitor, dacă legea nu prevede altfel, în temeiul unei încheieri emise de executorul judecătoresc, în toate cazurile de stingere, totală sau parţială, a obligaţiei stabilite în documentul executoriu sau de încetare a procedurii de executare.
(2) Pentru documentele executorii cu caracter pecuniar, onorariul executorului judecătoresc va fi calculat în cotă procentuală din suma datoriei stinse, după cum urmează:
a) pentru sumele de pînă la 100.000 de lei, onorariul va constitui 10% din suma stinsă.
Cum a menționat colegul d-ul Avocat Serghei Marciuc este binevenit să solicitați prezentarea borderoului de calcul, unde veți vedea amanunțit toate sumele și la ce se referă, calculate de către executorul judecătoresc.

26 iulie 2024