Executorul judecatoresc a aplicat sechestru pe alocatia pentru invaliditate

13 aprilie 2020 62

Buna ziua. Executorul judecatoresc are voie sa aplice sechestru pe alocatia de stat pentru invaliditate (gradul 2)? Daca nu, pot sa-l dau in judecata pe executor? Mersi.

Comentariile juriștilor 7

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Andrei,

Categoric NU. El nu are dreptul. Trebuie să vă adresați cu o cerere la executor și cu dovada că sumele intrate în cont au destinația de alocație socială și să solicitați ridicarea sechestrului.

13 aprilie 2020

dar sa dau executorul in judecata? nu vrea nicidecum sa scoata sechestru, vrea o anumita suma de bani inainte ca sa scoata sechestru...si nici nu spune cit sa achit

13 aprilie 2020
  • Jurisconsult

Depuneți o pălângere la Uniunea Executorilor și după puteți să îl acționați în judeactă.

13 aprilie 2020

si am dreptul la un avocat gratuit? mersi

13 aprilie 2020
  • Jurisconsult

Da, în cazul în care nu dispuneți de suficiente mijloace pentru a plăti aceste servicii, cauza fiind complexă din punct de vedere juridic sau procesual.

13 aprilie 2020

nu prea am inteles ce inseamna "cauza fiind complexa din punct de vedere juridic sau procesual" ? mersi

14 aprilie 2020
  • Jurisconsult

Așa prevede legea. Adresați-vă la Consiliul Naţional pentru Asistenţa Juridică Garantată de Stat pentru mai multă info.

14 aprilie 2020