Executorul judecatoresc a aplicat sechestru pe cardul meu bancar din cauza unei datorii a sotului

29 mai 2024 3

Buna ziua. Are dreptul executorul judecatoresc sa aplice sechestru pe cardul meu bancar din cauza unei datorii a sotului? Sotul a luat un credit inainte de a ne casatori (inainte de a ne cunoaste chiar) si nu l-a rambursat. Nu figurez nici ca fidejusor, nici codebitor. Ce pot face in acest caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Ion Bucur
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,
Dna. Ana, potrivit Codului Civil, Sotii raspun cu intreg patrimoniul al lor, la speta descrisa va comunic, creditele luate in timpul casatoriei si daca se confima faptul ca au fost luate in interesele familiei de unul dintre soti, trebuie sa fie rambursate de ambii soti, in cazul dvs. ar... mai detaliat trebui sa depuneti o explicatie in atentia executorului pentru a informa despre aceasta dilema, ulterior de a cere sa fie scos sechestru depe cardul dvs. ma ontactati pentru mai multe detalii o zi frumoasa.

30 mai 2024
  • Jurisconsult

Buna Ana, colegul dl. Ion s-a referit la răspunderea deplină a persoanelor ( soți și soție ), în cazul DVS răspunderea o suportă însuși soțul, executorul n-a fost în drept să pună sechestru pe cardul DVS. Executorul s-a conduc de Codul de familiei, ultimul e dator să dovedească acest lucru,... mai detaliat dar o să fie greu. El s-a limitat cu ermiterea un singur document și expedierea lui în banc. Eșirea din situație e următoare, DVS sunteți în drept să-i înaintați o cerere oficială ( în 2 exemplare ), recomendat pentru a ceia să aveți dovada. Mai detailiat DVS aveți dreptul să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950.

30 mai 2024