Executorul judecătoresc nu-și îndeplinește obligațiunile

2 august 2017 49

Unde apelez atunci când executorul judecătoresc nu-și îndeplinește obligațiunile?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează să sesizați Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești din RM cu o plângere pe numele executorului judecătoresc iar în caz că se vor depista neregularități în activiteatea acestuia sau faptul că va încălcat anumite drepturi, îi vor fi aplicate măsuri disciplinare. Plângerea urmează să o transmiteți la adresa (... mai detaliat mun. Chișinau, str. Kiev, 3a, et.3 )

Totodată, trebuie să știți că Codul de Executare prevede posibilitatea de contestat actele de executare întocmite de executorul judecătoresc dacă din momentul săvîrşirii lor nu au trecut mai mult de 6 luni.

2 august 2017