Executorul judecătoresc reține 50% din salariu

4 octombrie 2018 100

Executorul judecătoresc are dreptul sa rețină 50% din salariu. Dar am un frate invalid, tatăl decedat, mama are pensie de 700 lei, eu unica muncesc. Spuneti-mi, va rog, unde sa ma adresez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Potrivit art. 106 alin. (2) din Codul de Executare, Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu,  nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei... mai detaliat urmărite.
Contestați acțiunile/actele executorului judecătoresc invocând toate circumstanțele, și solicitați reducerea cotei de reținere.

4 octombrie 2018