Executorul judecatoresc vrea sa retina 50% din salariu, desi conform legii are dreptul sa retina doar 20%

6 aprilie 2023 93

Buna ziua. Recent executorul judecatoresc mi-a blocat contul bancar pe care vine salariul. Salariul este unica mea sursa de existenta. Executorul a zis ca o sa-mi retina 50% procente din salariu si trebuie sa scriu pentru aceasta o cerere in forma libera. In acelasi timp, art. 106 din Codul de Executare prevede ca pot fi retinute doar 20% din salariu. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Reținerea în cuantum de 50% din salariu se permite doar în cazul în care în gestiunea executorului judecătoresc sunt 2 sau mai multe documente executorii în care Dvs aveți calitatea de debitor. De asemenea, reținerea în cuantum de 50% se permite în caz de: repararea prejudiciului cauzat prin schilodire... mai detaliat sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri.

Dacă nu vă regăsiți în una din aceste situații, urmează să depuneți o contestație împotriva actelor/acțiunilor executorului și să solicitați deblocarea cardului care este unica sursă de existență.

6 aprilie 2023