Executorul ma ameninta cu art. 320 CP, dar nu stiu ce inseamna asta

5 martie 2024 3

Buna ziua. Am cumparat un telefon in credit (pretul 8.000 lei). Am achitat doar doua rate, dupa care nu am mai putut plati. Creditorul m-a dat in judecata, dar nu mi-a venit nicio citatie in instanta. Am aflat despre proces doar cand m-a sunat executorul, care mi-a cerut sa sting datoria de 16.000 lei. Am platit 10.000 lei (doar atat am avut) si imi ramasese sa platesc inca 6.000 lei, dar nu i-am mai platit. Recent, acelasi executor l-a contactat pe sot si i-a spus ca datoria constituie deja 42.000 lei si m-a amenintat cu aplicarea art. 320 CP (nu stiu ce presupune aceasta). Va rog, ajutati-ma. Cum sa procedez, de unde sa incep? E posibil ca datoria sa creasca atat de mult?Telefonul l-am cumparat pana la casatorie, dar executorul i-a zis sotului ca ii poate urmari si bunurile lui. Este adevarat? Sper sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc!

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

ȘI conform Codul contravențional Articolul 318. Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată ori a documentului executoriu menționat la art. 11 lit. c) sau d) din Codul de executare

se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de... mai detaliat unităţi convenţionale.

(2) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare de către o persoană cu funcţie de răspundere a documentelor indicate la alin. (1) ori împiedicarea executării acestora

se sancţionează cu amendă de la 120 la 180 de unităţi convenţionale.

6 martie 2024
  • Jurisconsult

În cazul DVS sunt niuansuri.

6 martie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Sabina, salutare!

Pentru a efectua o verificare a sumelor care le datorați cu certitudine este necesar să vedem hotărârea judecătorească, titlul executoriu, actul care confirma achitarea a 10000 lei.

Este necesar să știm când a devenit executorie hotărârea judecătorească si data la care a fost efectuată achitarea de către Dvs.

La fel trebuie... mai detaliat sa vedem si contractul de credit care l-ati incheiat.

Cu respect,
Igor Brinișter

7 martie 2024