Exista asa legi in Republica moldova?

11 ianuarie 2018 99

Am vindut de curind un automobil. Si a doua zi dupa vinzare, cumparatorul ne-a sunat si ne-a cerut o mica parte din suma, precizind ca a gasit la automobil ceva defect la motor. La noi automobilul lucra. Spuneti-mi: el are dreptul la asa ceva? S-a facut documental.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Ana Rotar
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună, Larisa. Cumpărătorul nu poate pretinde la o sumă de bani pentru remedierea viciului, dacă acesta nu a fost depistat la momentul predării automobilului, și nu fost ascuns în mod intenționat de dmv.
La momentul vînzării automobilului, ați efectuat un control al acestuia împreună cu cumpărătorul ?

12 ianuarie 2018
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Cititi contractul de vanzare cumparare si art. 763, 765 CCRM.
http://lex.justice.md/md/325085/

12 ianuarie 2018
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

În vederea confirmării valabilităţii actului juridic, norma materială impune şi
alte conduite obligatorii şi imperative instituite expres de lege şi anume, vînzătorul
este obligat să predea bunul fără vicii materiale, conform art. 763 al. (1) Cod civil.

Vânzătorul poartă răspundere numai dacă viciile existau în momentul vânzării, chiar dacă defectele (efectul) apar ulterior... mai detaliat acestui moment. Or, în cazul în care cumpărătorul a depistat existenţa viciilor la bunul procurat după încheierea contractului de vînzare-cumpărare, acesta poate intenta o acţiune în instanţa de judecată.

Art. 765 al. (1) Cod civil exclude dreptul cumpărătorului de a înainta pretenţii
în privinţa viciilor, dacă în momentul încheierii cunoştea despre acestea, iar conform
al. (2) art. 765 Cod civil, cumpărătorul poate beneficia numai atunci de drepturile
care rezultă din viciul pe care nu l-a cunoscut în urma unei culpe grave când
vânzătorul a trecut sub tăcere în mod dolosiv viciul sau a preluat o garanţie pentru
existenţa unei caracteristici (a garantat existenţa unei caracteristici a bunului. e.x. bunul este într-o stare bună de funcționare).

14 ianuarie 2018