Există avocați care pot sa ma ajute?

13 aprilie 2020 24

In cazul în care nu am bani, există posibilitatea că avocatul care m-ar reprezenta în judecată să fie achitat după ce banii vor fi întorși de MAI pentru cheltuielile suportate? Având toate dovezile că aceste cheltuieli au fost suportate, iar eu voi avea câștig de cauză!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Andrei,

Persoana în a cărei privinţă a fost pornit proces contravenţional se repune în dreptul de care a fost privată şi ei i se repară cheltuielile suportate în proces dacă, prin hotărîre definitivă, este declarată nevinovată sau răspunderea sa contravenţională este înlăturată, cu excepţia cazului de amnistie.

14 aprilie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu știu despre ce ar fi vorba din potențiala cauză împotriva MAI, cît privește posibilitatea de achitare în sensul formulat de dumneavoastră, totul ține de acordul cu avocatul, astfel aici fiecare își are politica sa, astfel e imposibil de a va oferi informații exprese.

14 aprilie 2020