Exista careva prioritate de staj de munca la angajarea inlocuitorilor la locuri permanente de munca?

9 mai 2017 63

Am un staj de lucru de 6 ani. Recent s-a eliberat un loc permanent si directoarea a luat la locul permanent o alta angajata, cu un staj de1.4 luni, iar eu asa si am ramas pe termenul de concediu de maternitate al altei angajate. Are dreptul sa procedeze in asa mod si daca da - din ce motive?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Olesea, presupun ca lucrati la o unitate din sectorul real si asigurati interimatul functiei unei salariate aflate in concediul de ingrijire a copilului (durata determinata). De regula, vechimea in munca urmeaza a fi luata in considerare de angajator drept criteriu obligatoriu doar in cazurile expres prevazute de lege (e.g. dreptul... mai detaliat preferential de a ramane angajat in caz de reducere personal; calculul indemnizatiei pentru concediu de boala, etc). La avansarea in functie/transfer, vechimea in munca se apreciaza impreuna cu alti indicatori, asa ca productivitatea muncii, calificarea, vechimea in munca in specialitatea respectiva. Daca angajatorul Dvs poate justifica ca persoana respectiva are o productivate a muncii si/sau o calificare mai inalta ca a Dvs, atunci nu a avut loc nici o incalcare.

10 mai 2017