Exista o cale de a solicita amnistia dupa ce a fost pronuntata decizia CSJ?

30 octombrie 2017 200

Articolul se incadreaza in lista legii privind amnistia. infractiunea a avut loc in august 2015. In martie 2107 prima instanta a recalificat cauza ca fiind contraventionala si a incetat procesul. In iulie 2017 Curtea de Apel a admis apelul procurorului si a condamnat la inchisoare cu suspendare. In octombrie 2017 (decizia motivata va fi in noiembrie) CSJ a respins recursul avocatului. Exista vreo cale de a solicita amnistia la aceasta etapa?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara,

Da este posibilă aplicarea amnistiei, etapa de condamnare neavând vriun rol asupra ei.

31 octombrie 2017

cum ramane cu Art. 3. – Se absolvă de pedeapsă neprivativă de libertate şi de pedeapsă cu închisoare cu anularea în tot a obligaţiilor cu caracter penal, stabilite prin hotărîrea judecătorească de condamnare, persoana care, pînă la data intrării în vigoare a prezentei legi, este condamnată cu suspendarea condiţionată... Legea... mai detaliat fiind aprobata la 29.07.2016 iar decizia instantelor: martie, iulie, noiembrie 2017

1 noiembrie 2017