Există o lege cu privire la plimbatul câinilor de către locatari?

7 iulie 2017 865

Spuneți, vă rog, ce lege există referitor la plimbarea câinilor pe trotuare, pe alături de ele, pe scările din bloc, pe unde își fac treburile mari și mici în văzul tuturor? Mulțumesc mult pentru răspuns!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

1. Poate va este de folos actul normativ de mai jos
http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=313502&lang=1

2. Banuiesc ca va intereseaza sanctiunea pasibila de aplicare persoanei vinovate de omiterea colectării deşeurilor provenite de la animalul plimbat în spațiul public. In acest sens, Codul contraventional, la alin.7 art.157 stabileste o amenda in marime de la... mai detaliat 24 la 30 de unităţi convenţionale.

O unitate conventionala este egala cu 50 lei.

7 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Petru,
aici poți vedea reglementări privind întreținerea câinilor.
( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=313502&lang=1 ).

Din punctul 10 poți vedea expres stipulat faptul că deținătorilor de câini li se interzice " plimbatul cîinilor în locuri neautorizate de către primării, scăldatul lor în bazine de apă şi lacuri, circulaţia liberă pe raza localităţilor cu cîini fără... mai detaliat lesă şi botniţă, precum şi intrarea cu cîini în localurile publice - magazine, pieţe de desfacere a produselor agroalimentare, parcuri, scuaruri, stadioane şi mijloace de transport în comun."

Totodată în punctul 12 este stipulat unul din drepturile deținătorului de câine care spune că are dreptul să scoată cîinii din apartamente, teritorii izolate în curţi comune, pe străzi numai cu lese scurte şi cu botniţe, asigurînd securitatea obligatorie a cetăţenilor.

7 iulie 2017