Există sancțiuni în cazul practicării de către o societate cu răspundere limitată (S.R.L.) a altor genuri de activitate decât cele prevăzute în actul de constituire?

6 martie 2018 47

Există sancțiuni în cazul practicării de către o societate cu răspundere limitată (S.R.L.) a altor genuri de activitate decât cele prevăzute în actul de constituire? Tot în acest context vă rog să luați în calcul și prevederile art. 60 alin. (2) Cod civil al R.M și să oferiți și o interpretare a acestui text de lege.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gheorghe Iudin
  • Avocat

Buna ziua,
Nu exista alta interpretare decat cea prevazuta de art. 60 alin. (2) din Codul civil, care destul de clar prevede că persoana juridică cu scop lucrativ poate desfăşura orice activitate neinterzisă de lege, chiar dacă nu este prevăzută în actul de constituire (prin lucrativ se intelege comercial, conform art.... mai detaliat 59 din Codul civil).
Confuzia se trage inca din Codul civil al RSSM, care interzicea desfasurarea altor genuri de activitate decat cele indicate in actele de constituire ( Articolul 29 din Codul civil din 1964: persoana juridică are capacitatea civilă de folosinţă potrivit scopului activităţii ei.).

6 martie 2018