Exista vreun este termen pentru dobandirea calitatii de mostenitor?

9 aprilie 2020 196

Buna! Exista vreun este termen pentru dobandirea calitatii de mostenitor? Este posibil sa pierd partea mea legala ca coproprietar? Care sunt riscurile? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Există termen de acceptare sau refuz in acceptarea succesiunii in dependență cînd a decedat persoana.
Partea dumneavoastră de proprietate in calitate de coproprietar nu poate fi afectată nici sub o formă.
Ce anume aveți în vedere prin riscuri? Concretizați? Totul depinde de situație și statutul dumneavoastră în raport cu cel decedat.

9 aprilie 2020
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua,

Vreau doar să specific două aspecte:

1. Legislația de reglementare a instituției moștenirii la etapa actuală instituie o prezumție implicită de acceptare și un termen de refuz în acceptare de 3 luni. Adică, dacă Dvs., în calitate de moștenitor, nu refuzați acceptarea moștenirii în mod expres în termen de... mai detaliat 3 luni de la data deschiderii moșternirii, atunci Dvs. sunteți moștenitor prin efectul legii. Deci, termen de acceptare a moștenirii nu este. Da, art. 2390 alin. (3) din Codul Civil prevedere posibilitatea depunerii declarației de acceptare în interiorul termenului acordat pentru renunțare (de 3 luni), dar asta este o posibilitate opțională (discreționară) prin care moștenitorul acceptă expres moștenirea. Dacă moștenitorul nu depune declarația de acceptare, moștenirea oricum se consideră acceptată (implicit sau tacit dacă vreți).

2. Termenul de 3 luni pentru refuzul în acceptarea moștenirii începe să curgă din momentul în care ați cunoscut sau trebuia să cunoașteți despre faptul deschiderii procedurii succesorale la notar (de exemplu, din momentul în care ați fost informat de către notar despre acest fapt).

Succese!

10 aprilie 2020