Expiră termenul cărții verzi a masini, dar nu pot să ies din țară

26 martie 2020 318

Buna ziua. Dețin masina cu numere românești, în aprilie trece termenul de un an al cărții verzi și trebui de prelungit. Însă cu situația ca vamele sunt închise din cauza Covid-19, nu pot să plec în România. Întrebarea este cum pot sa soluționez această problema: voi fi amendat dacă nu prelungesc cartea verde, chiar dacă nu pot din motive obiective să merg în România?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Mihai,

Vă atașez un link la tema respectivă, sper că vă este de folos.

https://autoblog.md/atentionare-de-la-serviciul-vamal-pentru-cei-care-au-adus-in-tara-masini-inmatriculate-in-strainatate/

27 martie 2020