Expira termenul de dare in exploatare a imobilului

22 iulie 2019 71

Buna ziua. Eu am făcut un contract de investiții pentru procurarea unui apartament de la o companie de construcții și in curând expira termenul de dare in exploatare și blocul nu are încă geamuri, sunt numai pereții. Eu sun la compania aceasta pe toate numerele care exista și nu răspunde nimeni. Sediul lor este încuiat. Care e procedura de rezolvare a situației mai departe? Am investit mulți bani și nu vreau sa ii pierd.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
pentru început de studiat amănunțit contractul de investiții, acesta va regla situația, chiar și în privința termenilor(cit pot întîrzia).
În cazul neexecutare a condițiilor contractuale, puteți solicita restituirea sumei, cit și însă să încasați penalități pentru întreaga perioadă de întîrziere peste termenii prestabiliți(nu o ligatoriu termen final).
Ar fi cazul... mai detaliat sa le adresați careva solicitari scrise la adresa juridică a companiei, cu aviz de recepție, adresa poate diferenția, cea faptica de cea oficială.
Daca sunt lipsa careva acțiuni, solicitați restituirea sumei și penalități, inclusiv prin instanță, acțiuni rapide, deoarece sunt des întâlnite cazuri de insolvabilitate, care se întind pe ani.

22 iulie 2019