Expirarea termenului 180 zile numere RO

15 august 2020 494

Am intrat in RM in perioada starii de urgenta pentru a ajuta parintii. Detin permis de conducere dintr-o tara europeana si masina cu numere RO. Am intrat cu buletin romanesc. Presupun ca voi depasi cele 180 zile cu masina pe teritoriul RM. Schimba ceva statutul meu de nerezident (desi sunt cetatean al RM) pentru a evita plata acelei sume de 180 euro pe care o cer ei in caz de depasire a termenului?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Salut, nu vă faceți careva griji în această privință. Legislația vamală face careva excepții privind introducerea mijlocului de transport cu numere străine pentru cetățenii RM, dar care dețin permis de conducere străin. În cazul dvs. mijlocul de transport se poate afla pe teritoriul RM pe un termen maxim ce nu... mai detaliat v-a depăși 3 ani, așadar când veți părăsi teritoriul RM cu automobilul dat, să vă asigurați că aveți achitată vinieta la zi, important să fie achitată pentru tot termenul care s-a aflat pe teritoriul Vamal al RM. Dacă îtâlniți careva neclarități ne puteți contacta!

21 august 2020