Expirarea termenului de subarendă

29 august 2022 19

Bună ziua. Contractul de arendă între mine și primărie a fost încheiat pentru o perioadă de 25 de ani și este înregistrat la Cadastru. În contractul de subarendă încheiat de mine cu subarendaș nu este indicat termenul subarendei, contractul menționat fiind înregistrat doar la primărie. În cazul descris, care este termenul subarendei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Ghețivu
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună, potrivit reglementărilor actuale, art. 1304 alin. (5) Cod Civil: „Termenul subarendei terenurilor agricole nu poate depăși termenul contractului de arendă.”
Pentru un răspuns cert, indicați Vă rog, data incheierii Contractului de arendă, și Obiectul Contractului de arendă.

6 octombrie 2022