Expirarea termenului privind onorarea obligatiunii fiscale

30 august 2017 56

Buna, in anul 2012 am obtinut un venit financiar pe care nu l-am declarat la FISC (credeam ca este sursa neimpozitabila, dar recent am aflat ca nu am avut dreptate). Intrebarea este:
- Exista o perioada din timp prin care aceste obligatiuni neonorate expira si prin urmare nu mai ai nici o obligatie fiscala? In cazul meu e vorba de 5 ani.
- Acum ca vreau sa achit totul, ce penalitati pentru intirziere si/sau alte taxe mai exista?
Situatie neplacuta, sper ca gasesc un raspuns pentru rezolvarea problemei.

Jurist comments 2

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Termenul general de prescripție de stingere a obligației fiscale este de 6 ani, termen care începe să curgă din momentul determinării acestei obligații.

Dacă nu vi s-au aplicat amenzi sau dacă nu ați fost informată cu privire la penalități, atunci ele nu sunt.

Succese!

31 august 2017
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna Elena,

În conformitate cu prevederile art. 264 Cod Fiscal, termenul de prescripție pentru determinarea obligațiilor fiscale este de 4 ani de la data stabilită pentru plata impozitului.

Prin urmare, dacă venitul a fost obținut de Dvs. în anul 2012, urma să îl declarați până la 31 martie 2013. Termenul de 4... mai detaliat ani începe să curgă de la 31 martie 2013.
Astfel, fiscul urma să determine obligația fiscală până la data de 31 martie 2017 cel târziu. Dacă a făcut-o după această dată, puteți invoca termenul de prescripție și să fiți absolvită de plata stingerea obligației fiscale prescrise.

În cazul în care fiscul vă înainta o prescripție de stingere a obligației fiscale în interiorul termenului de 4 ani (de determinare a obligației fiscale), atunci din momentul acesteia începe să curgă termenul de 6 ani pe care l-a specificat colegul mai sus.

IMPORTANT: face-ți distinție dintre termenul de determinare a obligației fiscale (4 ani) și cel de stingere a obligației (6 ani)

1 septembrie 2017