Explicatie privind art. 108 din Codul Familiei "Indexarea pensiei de intretinere"

2 noiembrie 2021 146

Buna ziua. In anul 2011 instanta a stabilit pensia pentru intretinerea copilului minor in marime fixa de 562 lei pe luna. De atunci si pana in prezent copilul primeste aceasta suma. Conform art. 108 din Codul Familiei, pensia de intretinere, stabilita de instanta judecatoreasca intr-o suma baneasca fixa, poate fi indexata in cazurile si in modul stabilit de lege. Care este procedura de indexare? Cine face calculul si stabileste suma? Pot cere incasarea pensiei indexate si pe anii precedenti?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Diana, eu așa și n-am înțeles ce fel de indecsare vrei, instanța a decis să fie incasătă suma fixă, asta e tot, nimeni n-o să-ți facă nici-o indecsare, nu este așa ceva.

3 noiembrie 2021

Buna ziua. Atunci Art.108 din Codul Familiei despre ce este? Mi se pare destul de clar expus... si este destul de logic... Sau parintele trebuie in fiecare an sa alerge prin instante pentru a i se modifica cuantumul pensiei alimentare... ... mai detaliat

Articolul 108 . Indexarea pensiei de întreţinere

Pensia de întreţinere, stabilită de instanţa judecătorească într-o sumă bănească fixă, se indexează în cazurile şi în modul stabilit de lege.

5 noiembrie 2021