Exploatarea vehiculului cu volanul amplasat partea dreaptă a axei longitudinale a drumului

4 august 2022 29

Bună ziua. Am fost sancționat contravențional pentru exploatarea vehiculului cu volan amplasat pe dreapta, pe timp de noapte. În ce condiții pot conduce vehiculul menționat, ținând cont de faptul ca dețin permis de conducere britanic și cetățenie română cu domiciliul în România. Are sens să contest procesul-verbal în instanță și care ar putea fi decizia instanței? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu are importanță ce permis aveți, situația ține de utilizare a mijlocului de transport cu volanul pe dreapta.
Legislația națională prevede limitari la acest capitol, in procesul verbal este identificată norma legală.

4 august 2022