Export de produse alimentare și băuturi alcoolice

24 septembrie 2023 3

Bună! Vreau să fac export de produse alimentare și băuturi alcoolice. Care este procedura și de ce acte am nevoie? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vladislav  Dobrea
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Printre documentele de care este nevoie se enumără:
Factură și documente de transport, precum și o listă de coliziune
Evidența TVA și a exporturilor
Certificate sau licențe.
Dar, documentele întocmite pentru export, cel puțin parțial, servesc, de asemenea, la importul în țara de destinație. Astfel, pregătirea acestora ar trebui să țină seama de... mai detaliat cerințele corespunzătoare și, după caz, ar trebui să fie aliniată la cerințele corespunzătoare cumpărătorului dumneavoastră în calitate de importator.
Este nevoie de verificat atent condițiile de export în țara cu care doriți să conlucrați ș cerințele de import pe piața țintă.Vă recomand să apelați serviciile unui broker vamal.

25 septembrie 2023