Extinderea apartamentului in coridor este ilegală?

10 februarie 2020 166

Salut! Noi am procurat un apartament care urmează să fie dat in exploatare in decurs de 3 luni. Deci avem un vecin care nu demult și-a extins apartamentul lui cu vreo 2 m in coridor. Noi nu putem deschide concomitent usile ca ne lovim unul in altul . Compania de construcție zice ca treaba asta e legală. As vrea sa aflu opinia unui specialist si, daca este ilegal, unde trebuie sa ma adresez. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă acesta și-a extins ușa în coridorul care deja este proprietate comună în condominiu atunci nu avea nici un drept atîta timp cît nu a obținut un acord al vecinilor adică al dvs cît și al ACC-ului.

În situația respectivă adresați-vă către ACC dacă există cu o plîngere totodată către... mai detaliat inspecția în construcții să constate ilegalitatea unei construcții, prin urmare, ulterior să înaintați o cerere de chemare în judecată cu privire la demolarea construcției deoarece doar prin instanța de judecată poate fi dispus acest lucru în urma ultimelor modificări, ca suport la cele invocate în cerere fiind actul de constatare a ilegalității construcție emise de organul competent. (Asta în cazul în care vecinul nu va dori amiabil să înlăture ilegalitatea)

11 februarie 2020