Extrădarea din România a persoanelor care dețin cetățenia RM și totodata cetățenia română

31 mai 2018 155

Poate fi extrădat din România cetățeanul moldovean dacă:
1. Este cetățean roman
2. Este domiciliat in România
3. La momentul formulării cererii de extrădarea domicilia in România.
Exista între RM și România vreun acord bilateral la acest capitol?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Exista o regula fundamentala, cu statut de principiu, in sfera asistentei juridice in materie penala, potrivit caruia tara nu-si extradeaza proprii cetateni. Acelasi lucru e valabil in cazul spetei dvs.

Pentru mai multe detalii a se vedea:
1. Conventia Europeana de asistenta juridica in materie penala din 1959;
2. Conventia de extradare din... mai detaliat 1957.
2. Tratatul bilateral incheiat intre RM si RO privind asistenta juridica in materia civila si penala. In special, a se vedea art.65 din Tratat.http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=286220

1 iunie 2018