Extras din cadastru / cumpărare imobil

6 august 2020 380

Bună ziua. În procesul de cumpărare a imobilului, unul din actele necesare este extrasul din Registrul bunurilor imobile. Vânzătorul a prezentat extrasul, unde este indicat că el este proprietar, însă ASP a făcut mențiunea precum că informația cu privire la proprietari este incompletă, fiind necesar certificatul cu privire la participanții la privatizare - imobilul a fost anterior privatizat de către proprietar.
În certificatul respectiv (preluat ulterior), este indicat că la privatizare a participat și soția proprietarului.
Întrebarea:
1) este suficientă prezentarea la notar doar a extrasului și a certificatului, pentru a încheia contractul de vânzare-cumpărare? sau
2) este necesar ca vânzătorul să meargă la ASP, să facă rectificările corespunătoare în Registrul bunurilor imobile, și doar ulterior să mai solicite odată extrasul din Registru cu informația completă?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
problema constă în faptul că, dese ori, în registrul bunurilor imobile nu au fost incluse datele complete, la caz, este necesar de a ridica acest certificat privind participanții la privatizare, de a înregistra lista participanților la ASP Cadastru, apoi datele voi fi complete, contrar, puteți fi refuzat la înregistrarea dreptului... mai detaliat de proprietate după dumneavoastră pe motiv de existența de date incomplete.
Totodată, daca sunt participanți la prvatizare soțul și soția, este necesar prezența/acordul ambilor la etapa de încheiere a contractului de vînzare cumpărare.

7 august 2020