F-28 o poate legaliza notarul pentru redobindirea cetățeniei române?

26 februarie 2018 99

Vreau să depun dosarul pentru redobindirea cetățeniei române, dar îmi lipsește certificatul de naștere al tatălui meu, care e cetățean rus dar a fost căsătorit aici in Moldova cu mama mea. Din 1991 a plecat de la noi într-o direcție necunoscuta. Acum am apelat la politie să-l dea în căutare. Cum poate să mă ajute judecata în acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Irina.

Avizul privind constatarea lipsei actului de stare civilă (F-28) nu are nevoie să fie legalizat de notar, deoarece reprezintă un act oficial eliberat de către Serviciul Stare Civilă (Agenția Servicii Publice), care confirmă lipsa actului în registrele de stare civilă, ce s-au păstrat parţial, sau lipsa nemijlocită a registrului... mai detaliat respectiv de stare civilă.

La depunerea documentelor pentru redobândirea cetățeniei române, trebuie să prezentați în original acest aviz. Totuși, o să aveți nevoie și de o copie a acestuia, care trebuie să fie legalizată la notar.

O zi bună.

18 mai 2018